زانودرد یکی از رایج ترین اختلالات مفصلی است که سبب بروز مشکلات حرکتی برای فرد شده و به حدی شایع است که اغلب افراد در طول زندگی خود آن را تجربه خواهند کرد.

احساس درد مزمن در زانو ، شنیده شدن صدا از زانو و کاهش دامنه حرکتی زانو مشکلاتی هستند که اغلب مبتلایان به زانودرد از آن شکایت دارند.

برای درمان زانودرد ابتدا باید عامل زمینه ای تشخیص داده شود و درمان متناسب با آن ارائه شود ، فیزیوتراپی یکی از بهترین روش های درمان این عارضه و سایر مشکلات مفصلی است که در بسیاری از مبتلایان درد و سایر عوارضی که برای بیمار ایجاد شده را تا حد زیادی تخفیف می دهد.

دلایل زانودرد

آرتروز زانو

آرتروز نوعی بیماری تخریبی مفاصل بدن است که در نتیجه فرسودگی و تخریب تدریجی غضروف مفصلی رخ می دهد ، در این شرایط استخوان ها در محل مفصل بدون لایه حمایتی غضروفی هستند که این وضعیت منجر با ساییده شده استخوان ها بر روی هم و بروز مشکلاتی همچون درد مزمن زانو ، التهاب زانو ، خشکی و محدود شدن حرکات زانو و … برای فرد مبتلا می شود.

پارگی مینیسک زانو

این آسیب اغلب در اثر وارد شدن ضربه شدید به زانو رخ می دهد ، اگرچه فعالیت های تکراری نیز می توانند منجر به پارگی مینیسک زانو شوند.

مینیسک زانو موجب پایداری مفصل زانو شده و چرخش خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن آن را محدود می کنند.

مینیسک زانو وظیفه جذب شوک های وارده به مفصل زانو و لغزنده کردن مفصل زانو را نیز به عهده دارند.

پارگی رباط های زانو

از جمله رایج ترین آسیب های ورزشی مفصل زانو است که سبب بروز درد شدید و محدود شدن دامنه حرکات زانو می شود.

پارگی رباط صلیبی می تواند با پارگی مینیسک زانو نیز همراه باشد.

التهاب تاندون های زانو

تاندونیت نام دیگر این آسیب است که اغلب به دلیل استفاده بیش از حد از زانو و راه رفتن بر روی سطوح سخت و ناهموار رخ می دهد.

کندرومالاسی کشکک

این بیماری که با نرمی غضروف کشکک شناخته می شود به دلیل فعالیت های تکراری همچون بالا و پایین رفتن مکرر و بیش از حد از پله رخ می دهد.

در موارد پیشرفته بیماری غضروف شروع به تکه تکه شدن کرده که این امر می تواند منجر به بروز درد شدید زانو شود.

بورسیت زانو

بورسیت یا التهاب بورس های زانو نیز عارضه ای شایع است که به دلیل فعاایت تکراری رخ می دهد در این شرایط بورس های زانو ملتهب شده و با درد و التهاب زانو همراه است.

بورس ها کیسه های کوچک حاوی مایع هستند که مانند بالش عمل کرده و به کاهش اصطکاک بین استخوان‌ ها، عضلات و بافت های اطراف مفصل کمک می کنند.

کیست بیکر

کیست بیکر عارضه ای است که در اثر تجمع مایع مفصلی در پشت زانو ایجاد شده و عواملی مهم زانودرد و التهاب و تورم زانو است.

زمانی که که فشار زیادی و به مدت طولانی بر زانو وارد شود این مایع در قسمت پشتی زانو جمع شده و سبب تورم و التهاب زانو در آن منطقه می شود، کیست بیکر یک کیست پر از مایع است که در نتیجه این وضعیت ایجاد می شود.

دررفتگی کشکک زانو

دررفتگی کشکک زانو معمولا در اثر وارد شدن ضربه شدید به زانو در حین ورزش یا حوادث ناگهانی مانند تصادف با اتومبیل رخ می دهد.

روش های درمان

 • استراحت دادن به زانو و کاهش سطح فعالیت
 • قرار دادن کمپرس سرد یا گرم ( بسته به نوع درد و آسیب )
 • استفاده از زانوبند طبی
 • کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن ( بمنظور کاهش فشاری که به زانو وارد می شود )
 • استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب
 • فیزیوتراپی 
  فیزیوتراپی بهترین و موثرترین روش درمان غیرجراحی آسیب ها و مشکلات مفصل زانو است که در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد با بهره گیری از پیشرفته ترین تجهیزات و بروز ترین متدهای درمانی به مراجعه کنندگان گرامی ارائه می شود.
  لیزر پرتوان ، تکنیک های درمان دستی ، درای نیدلینگ ، الکتروتراپی ، تکار تراپی و تمرینات ورزشی و حرکات اصلاحی از جمله موثرترین راهکارهای فیزیوتراپی در درمان زانودرد و عامل بوجود آورنده آن هستند.
 • جراحی در صورت عدم بهبودی بیمار با روش های غیرجراحی و یا شرایط حاد بیمار

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در سعادت آباد – لیزر پرتوان در سعادت آباد – تکار تراپی در سعادت آباد – هزینه سوزن خشک – مرکز فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در میدان کاج

keyboard_arrow_up