Frozen shoulder یا شانه ی یخ زده چیست؟

شلانه یخ زده

Frozen shoulder یا شانه ی یخ زده چیست؟

بیماری شانه ی یخ زده باعث درد و سفتی در شانه می شود و به مرور زمان شانه دچار محدودیتحرکتی می شود .(کپسول مفصلی شانه فیبروز ،سفت وملتهب می‌شود )

علت ابتلا به شانه یخ زده گنگ و مبهم است هنوز دلیل شناخته شده ای برای بروز این بیماری در افراد وجود ندارد .درد در شانه وگاها قسمت بالایی باز می باشد وبصورت تیپیک در مراحل اولیه بیماری ، فرد درد زیادی را تجربه می‌کند.
این بیماری بین سنین ۴۰_۶۰ شایع است و درزنان بیشتر از مردان اتفاق می افتد.
فیزیوتراپی با تمرکز برروی انعطاف پذیری شانه اولین درمان پیشنهادی برای فروزن شولدر می‌باشد.

شانه ی یخ زده

مراحل بیماری:

مرحله اول freezing
بیمار درد زیادی دارد و بعضا خواب شبانه مختل می شود و با بدترشدن درد، دامنه ی حرکتی شانه نیز کاهش می‌یابد.این مرحله معمولا بین ۶ الی ۹ماه به طول می انجامد.تزریق کورتون توسط پزشک متخصص ارتوپدی و تجویز داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی در این مرحله معمولا سبب کنترل درد و التهاب می گردد. اقدامات درمانی فیزیوتراپی هم عمدتا با هدف کاهش درد و التهاب صورت می گیرند .فیزیوتراپیست با استفاده از مدالیته هایی مثل کمپرس گرم و سرد ، تحریکات الکتریکی، لیزرتراپی،طب سوزنی و… در این مرحله به کاهش علائم فرد کمک می کند .
مرحله دوم Frozen
در این مرحله درد کمی تسکین پیدا میکند ولی سفتی در شانه همچنان وجود دارد.این مرحله ۴_۶ماه به طول می انجامد.فعالیت های روزمره به سختی انجام می‌شود. در این مرحله حرکات شانه با درد کمتری همراه است ولی سفتی و محدودیت حرکتی شدید است.
مرحله سوم Thawing
درطول این مرحله دامنه ی حرکتی به آرامی بهبود پیدا می کند .البته برگشت به حالت نرمال از لحاظ قدرت و حرکت ۶ماه االی ۳ سال زمان نیاز دارد.در این مرحله ترس بیمارراز حرکت کم شده است و فیزیوتراپیست با تجویز تمریناتِ افزایش دامنه حرکتی با شدت بالاتر کمک شایانی به افزایش حرکت بیمار می کند .

شاه یخ زده

علل ایجاد کننده:

علت این بیماری شناخته شده نیست؛و فقط یک سری فاکتورها می‌توانند احتمال ابتلا به این این اختلال را بالا ببرند.

ریسک فاکتورهایی مثل :

۱٫ دیابت
۲٫ پرکاری تیروئید
۳٫ کم کاری تیروئید
۴٫ پارکینسون
۵٫ بیماری های قلبی
۶٫ بی حرکتی :شانه ی یخ زده می‌تواند بعداز بی‌حرکتی های طولانی مدت مثلا بعد از جراحی شانه/شکستگی/ویا دیگر آسیب ها توسعه پیدا کند.اینکه بیمار بعدازموارد ذکرشده بلافاصله حرکت در شانه داشته باشد می‌تواند عاملی تعیین کننده در پیشگیری از ابتلابه شانه ی یخ زده باشد.
درمان
درکل، فروزن شولدر یا شانه یخ زده، به مرور زمان خودبخود بهتر می‌شود و اگرچه حدودا ۳ سال زمان نیاز دارد.

keyboard_arrow_up