فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر یکی از بیماریهای جدی ستون فقرات است که با خروج و بیرون زدگی قسمت میانی درون دیسک بین مهره ای مشخص می شود.

استخوان ها (مهره ها) که ستون فقرات را در پشت تشکیل می دهند توسط دیسک ها محافظت می شوند. این دیسک‌ها مانند بالش‌های کوچک، گرد هستند، با یک لایه بیرونی سخت (حلقه‌ای) که هسته را احاطه کرده است. دیسک هایی که بین هر یک از مهره های ستون فقرات قرار دارند، به عنوان ضربه گیر برای استخوان های ستون فقرات عمل می کنند.

دیسک هایی که دچار فتق می شوند معمولا در مراحل اولیه انحطاط هستند. کانال نخاعی فضای محدودی دارد که برای عصب نخاعی و قطعه دیسک جابجا شده فتق ناکافی است. به دلیل این جابجایی، دیسک روی اعصاب نخاعی فشار می آورد و اغلب باعث ایجاد درد می شود که ممکن است شدید باشد.

فتق دیسک در قسمت تحتانی کمر (کمر) شایع تر است، اما در گردن (ستون فقرات گردنی) نیز رخ می دهد. ناحیه ای که در آن درد تجربه می شود به این بستگی دارد که کدام قسمت از ستون فقرات تحت تاثیر قرار گرفته است.

دلایل فتق دیسک کمر

یک فشار یا آسیب بیش از حد ممکن است باعث فتق دیسک شود. با این حال، مواد دیسک به طور طبیعی با افزایش سن تخریب می‌شوند و رباط‌هایی که آن را در جای خود نگه می‌دارند شروع به ضعیف شدن می‌کنند. با پیشرفت این انحطاط، یک فشار نسبتاً جزئی یا حرکت پیچشی می تواند باعث پارگی دیسک شود.

افراد خاصی ممکن است در برابر مشکلات دیسک آسیب پذیرتر باشند و در نتیجه ممکن است در چندین نقطه در امتداد ستون فقرات دچار فتق دیسک شوند. تحقیقات نشان داده است که احتمال فتق دیسک ممکن است در خانواده هایی با چندین عضو مبتلا وجود داشته باشد.

علائم فتق دیسک کمر

بسته به موقعیت فتق دیسک و اندازه فتق، علائم بسیار متفاوت است. اگر فتق دیسک به عصب فشار نیاورد، ممکن است بیمار دچار کمردرد شود یا اصلاً درد نداشته باشد. اگر به عصب فشار می آورد، ممکن است درد، بی حسی یا ضعف در ناحیه ای از بدن که عصب به آن حرکت می کند، وجود داشته باشد. به طور معمول، قبل از فتق دیسک، یک دوره کمردرد یا سابقه طولانی دوره های متناوب کمردرد رخ می دهد.

سیاتیک ـ رادیکولوپاتی اغلب از فتق دیسک در قسمت پایین کمر ایجاد می شود. فشار روی یک یا چند عصب که به عصب سیاتیک کمک می کنند می تواند باعث درد، سوزش، سوزن سوزن شدن و بی حسی شود که از باسن به ساق پا و گاهی اوقات به پا تابش می کند. معمولاً یک طرف (چپ یا راست) تحت تأثیر قرار می گیرد. این درد اغلب به صورت تیز و شبیه شوک الکتریکی توصیف می شود. ممکن است با ایستادن، راه رفتن یا نشستن شدیدتر شود. صاف کردن پا در سمت آسیب دیده اغلب می تواند درد را بدتر کند. همراه با پا درد، فرد ممکن است کمردرد را تجربه کند. با این حال، برای سیاتیک حاد، درد در ساق پا اغلب بدتر از درد در ناحیه کمر است.

درمان فتق دیسک کمر

خوشبختانه اکثر فتق های دیسک نیازی به جراحی ندارند و به روشهایی همچون فیزیوتراپی ستون فقرات بخوبی پاسخ می دهند. با گذشت زمان، علائم سیاتیک ـ رادیکولوپاتی تقریباً در ۹ نفر از ۱۰ نفر بهبود می یابد. زمان بهبود متفاوت است و از چند روز تا چند هفته متغیر است.

فعالیت ها را برای ۲ تا ۳ روز محدود کنید. پیاده روی در حد تحمل همراه با یک ضد التهاب مانند ایبوپروفن توصیه می شود، اگر برای بیمار منع مصرف ندارد. تختخواب توصیه نمی شود.

درمان اولیه فتق دیسک معمولا محافظه کارانه و غیر جراحی است. پزشک ممکن است به بیمار توصیه کند که سطح فعالیت کم و بدون درد را برای چند روز تا چند هفته حفظ کند. این به کاهش التهاب عصب نخاعی کمک می کند. تختخواب توصیه نمی شود.

فتق دیسک اغلب با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تسکین پیدا می کند، اگر درد خفیف تا متوسط ​​باشد. تزریق استروئید اپیدورال ممکن است با استفاده از یک سوزن نخاعی تحت هدایت اشعه ایکس انجام شود تا دارو را به سطح دقیق فتق دیسک هدایت کند.

پزشک ممکن است فیزیوتراپی را برای فتق دیسک کمر را توصیه کند. درمانگر یک ارزیابی عمیق را انجام خواهد داد، که همراه با تشخیص پزشک، درمانی را به طور خاص برای بیماران مبتلا به فتق دیسک دیکته می کند. درمان ممکن است شامل کشش لگن، ماساژ ملایم، یسرما و گرما درمانی، اولتراسوند، تحریک الکتریکی عضلات و تمرینات کششی باشد. داروهای ضد درد و شل کننده های عضلانی نیز ممکن است همراه با فیزیوتراپی مفید باشند.

جراحی

اگر گزینه‌های درمانی محافظه‌کارانه، مانند فیزیوتراپی و داروها، درد را به طور کامل کاهش نداده یا به پایان نمی‌رسانند، ممکن است پزشک جراحی را توصیه کند. پزشکان در مورد گزینه های جراحی با بیماران برای تعیین روش مناسب صحبت می کنند. مانند هر جراحی دیگری، سن بیمار، سلامت کلی و سایر مسائل در نظر گرفته می شود.

مزایای جراحی باید به دقت در برابر خطرات آن سنجیده شود. اگرچه درصد زیادی از بیماران مبتلا به فتق دیسک پس از جراحی تسکین درد قابل توجهی را گزارش می کنند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که جراحی کمک کند.

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی فتق دیسک کمر – بهترین درمان دیسک کمر – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در شهرک غرب

keyboard_arrow_up