فیزیوتراپی برای سالمندان

فیزیوتراپی برای سالمندان

فیزیوتراپی برای سالمندان نقش مهمی در افزایش سلامتی ، کاهش درد و ناتوانی ، تخفیف عوارض سالمندی و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی سالمندان دارد.

بدن ما با افزایش سن دچار تعدادی تغییرات فیزیکی خواهد شد، برخی از رایج ترین آنها شامل از دست دادن قدرت عضلانی و هماهنگی ضعیف تر است که به نوبه خود ما را مستعد سقوط و آسیب های بعدی می کند.

شکستگی لگن جدی ترین آسیب ناشی از سقوط در میان سالمندان است، به طوری که ۱۵٪ در بیمارستان جان خود را از دست می دهند و یک سوم از آسیب ناشی از آسیب بیش از یک سال زنده نمی مانند. برای بسیاری از افراد مسن، فیزیوتراپی برای سالمندان راهی موثر برای زندگی و بهره مندی از مزایای سبک زندگی مستقل تا زمانی که ممکن است فراهم می کند.

فیزیوتراپی برای سالمندان به‌عنوان یک عنصر ضروری در سبک زندگی سالم در نظر گرفته می‌شود. آنچه در ادامه می‌آید خلاصه‌ای از روش‌های اصلی است که فیزیوتراپی می‌تواند به سالمندان کمک کند تا پس از تصادف بهبود یابند یا به سادگی تا زمانی که ممکن است تناسب اندام و مستقل بمانند.

اهداف فیزیوتراپی برای سالمندان

مقابله با تغییرات طبیعی مرتبط با افزایش سن

هر چه بیشتر بتوانیم سالمندان خود را تشویق کنیم که از نظر بدنی فعال بمانند، آنها مدت بیشتری از یک سبک زندگی مستقل سود خواهند برد. هیچ راهی برای دور شدن از این واقعیت وجود ندارد که با افزایش سن، اتفاقات خاصی برای بدن ما رخ می دهد. ما تراکم استخوان و قدرت عضلانی را از دست می دهیم، سطح چربی بدن افزایش می یابد، هماهنگی ما ضعیف تر می شود و مفاصل ما شروع به سفت شدن می کنند.

با این اوصاف، ما کنترل خاصی بر میزان تجربه این کاهش و نحوه دخالت در زندگی روزمره خود داریم. در واقع، تحقیقات پزشکی نشان می دهد که حداقل نیمی از تغییرات مربوط به سن در عضلات، استخوان ها و مفاصل ناشی از عدم استفاده است، به همین دلیل است که ورزش بسیار مهم است.

متخصصان فیزیوتراپی برای سالمندان ما برای راهنمایی دقیق و ایمن بیماران سالمند از طریق یک سری تمرینات طراحی شده برای کمک به آنها در رفع نیازهای خاص خود آموزش دیده اند. توانایی ورزش در خانه بین جلسات فیزیوتراپی، به بیماران مسن اعتماد به نفس لازم برای در دست گرفتن امور را می دهد و کمی از آن احساس مستقلی را که برای جوان ماندن و زندگی پر از زندگی مهم است، باز می گرداند.

حفاظت و استحکام داخلی

فیزیوتراپی همچنین می تواند با تقویت برون ده قلبی و کاهش فشار خون به سالمندان کمک کند تا گردش خون قلبی عروقی را بهبود بخشد. این به نوبه خود به محافظت از آنها در برابر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمک می کند و خطر نارسایی احتقانی قلب را به حداقل می رساند.

دیابت می تواند یکی دیگر از مشکلات نگران کننده برای جمعیت سالمندان باشد. یکی از اهداف فیزیوتراپی برای سالمندان کمک به مدیریت بیماری های مزمن است. ورزش می تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کند، زیرا توانایی بدن برای تولید و استفاده موثر انسولین را افزایش می دهد. همچنین به کنترل سطح قند خون در بیمارانی که قبلاً از این بیماری رنج می برند کمک می کند. فیزیوتراپیست‌ های ما می‌ توانند برنامه‌ ها و توصیه‌ های ایمن و مؤثر برای فعالیت بدنی ارائه دهند.

بهبودی پس از تصادف

نکته پایانی، بیشتر افراد مسن نگران این هستند که مانند گذشته سریع و ثابت روی پاهای خود احساس نکنند و کنار آمدن با پله ها برایشان مشکل باشد. با ضعیف شدن ماهیچه ها، کاهش هماهنگی و سفت شدن مفاصل، بستگان سالمند ما در معرض خطر بیشتری برای تجربه زمین خوردن هستند که می تواند منجر به شکستگی دردناک و ماه ها بهبودی شود. 

فیزیوتراپی می‌تواند با کمک به بیماران در بازیابی تدریجی قدرت بدنی و تحرکی که قبلا داشته‌اند، بهبودی کامل و مؤثر را از بسیاری از انواع حوادث تضمین کند. تمرین‌هایی که در هر جلسه تمرین می‌کنند نیز می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از سقوط و تصادف دیگر در آینده کند.

بنابراین اگر نگران سلامتی خویشاوندان مسن خود هستید یا نگران این هستید که به نظر می رسد آنها در حال پژمرده شدن هستند، حس زندگی و انرژی که قبلا داشتند را از دست داده اند، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به این فکر کنید.

فیزیوتراپی در منزل

از آن جایی که اغلب سالمندان دچار ضعف و محدودیت های حرکتی هستند و مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی می تواند برای آن ها چالش برانگیز باشد، فیزیوتراپی در منزل برای افراد سالمند از اهمیت زیادی برخوردار است.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سعادت آباد خدمات فیزیوتراپی در منزل را نیز به عزیزانی که نمی توانند به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کنند ارائه می دهند.

keyboard_arrow_up