فیزیوتراپی بیرون زدگی دیسک کمر

فیزیوتراپی بیرون زدگی دیسک کمر

فیزیوتراپی بیرون زدگی دیسک کمر بهترین روش در درمان غیرجراحی این بیماری جدی و شایع است که امروزه در بسیاری از مبتلایان نیاز به انجام جراحی را از بین می برد.

بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر نوعی اختلال شایع ستون فقرات کمری است که با درد در کمر و انتشار آن به پاها مشخص می شود.

در صورتی که عاملی سبب وارد شدن فشار بیش از حد به دیسک ها یا آسیب دیدگی آن ها شود می تواند منجر به بروز این آسیب شود.

دیسک ها در ستون فقرات در بین مهره ها قرار داشته و علاوه بر جذب شوک ها و فشارهای وارده بر ستون فقرات به انعطاف پذیری و حرکات طبیعی مهره ها بر روی هم کمک می کند و آسیب دیدگی آن ها علاوه بر بروز درد منجر به اختلال در عملکرد حرکتی فرد می شود.

در طی این آسیب ماده ژلاتینی مانند درون دیسک از فضای اصلی حود خارج می شود که این شرایط می تواند منجر به وارد شدن فشار بر ریشه های عصبی نخاعی و بروز علائم حسی و حرکتی در فرد بیمار شود.

این عارضه در کودکان به ندرت اتفاق می افتد و بیشتر در افراد میانسال و سالمند رخ می دهد ، همچنین ممکن است بتدریج و در طی روند افزایش سن رخ دهد و یا بطور ناگهانی رخ دهد.

خوشبحتانه فیزیوتراپی بیرون زدگی دیسک کمر در بسیاری از مبتلایان می تواند موثر وافع شده و به درمان علائم در بیمار کمک کند و جراحی نیز بندرت و در صورت بروز علائم شدید و پیشرفت بیماری انجام می گیرد.

علائم بیرون زدگی دیسک کمر بسته به محل مهره هایی که فتق دیسک در آن جا رخ داده و همچنین شدت دیسک بیرون زده متغیر است و از یک کمردرد خفیف تا درد شدید و اختلال در عملکرد حرکتی و بروز مشکلات جدی همچون بی اختیاری ادرار و مدفوع متغیر است.

فیزیوتراپی بیرون زدگی دیسک کمر

پزشک متخصص برای تشخیص دقیق این بیماری و بررسی محل دقیق دیسک بیرون زده و شدت آن علاوه بر معاینه فیزیکی و بررسی علائم بالینی بیمار از روش های تصویربرداری پزشکی همچون ام آر ای ، سی تی اسکن و رادیوگرافی بهره می برد و بر اساس نتایج بدست آمده درمان مناسب را پیشنهاد می دهد.

دلایل و عوامل خطر

  • شایعترین علت فتق دیسک یک فرایند دژنراتیو است که در طی آن با افزایش سن انسان و هیدراته شدن هسته درونی دیسک ( از دست دادن آب و رطوبت ) دیسک ضعیف و شکننده شده و ریسک آسیب پذیری آن افزایش پیدا می کند.
  • وارد شدن ضربه شدید به ستون مهره ها در طی ورزش یا حوادث ناگهانی مانند سقوط از بلندی یا تصادفات رانندگی
  • چرخش ناگهانی ، خم و راست شدن و حرکات تکراری ستون فقرات.
  • کم تحرکی
  • وضعیت نامناسب بدنی حین انجام فعالیت ها

فیزیوتراپی بیرون زدگی دیسک کمر

فیزیوتراپی نقش موثری در مدیریت علائم بیرون زدگی دیسک کمر دارد و با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد می توانید از بهترین خدمات فیزیوتراپی در بهبود بیماری خود بهره ببرید.

فیزیوتراپی نقش موثری در تسکین درد و بهبود سایر علائم ایجاد شده برای بیمار دارد.

برنامه های فیزیوتراپی اغلب برای درمان درد و ترمیم نقص عملکردی و عصبی مرتبط با فتق دیسک علامت دار توصیه می شود.

فیزیوتراپیست برای کمک به بیمار مبتلا به بیرون زدگی دیسک کمر تمرینات ورزشی شامل تمرینات کششی برای افزایش انعزاف پذیری و تمرینات تقویتی را برای افزایش قدرت عضلات کمر بیمار در نظر می گیرد.

دستکاری ستون فقرات با استفاده از تکنیک های درمان دستی، سوزن خشک ، لیزر تراپی با لیزر پرتوان ، کشش مکانیکی و دستی ستون فقرات و مگنت تراپی در کنار سرما و گرما درمانی از جمله راهکارهای فیزیوتراپی بیرون زدگی دیسک کمر هستند.

سایر روش های درمانی

استراحت و کاهش سطح فعالیت نیز در تسکین علائم و مدیریت بیرون زدگی دیسک کمر بسیار موثر است ، البته منظور از استراحت استراحت بطور مطلق به مدت طولانی نیست.

استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و داروهای کورتونی تزریقی نیز به تسکین درد و کاهش التهاب ایجاد شده کمک می کنند.

ممکن است پزشک استفاده از بریس و کمرند طبی را نیز توصیه کند.

جراحی نیز به عنوان آخرین راه در درمان بیرون زدگی دیسک کمر است. بیمارانی که در درمان محافظه کارانه شکست می خورند یا بیمارانی که نقص عصبی دارند ، ناعلب نیازمند جراحی هستند.

درمان های جراحی دیسک فتق شامل لامینکتومی با دیسککتومی ، میکرودیسکتومی بسته به ناحیه گردن رحم یا کمر است. رویکردهای جراحی جایگزین دیگر در ستون فقرات کمر شامل یک روش جانبی یا قدامی است که نیاز به دیسککتومی و همجوشی کامل دارد. 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی بیرون زدگی دیسک کمر – فیزیوتراپی دیسک کمر – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در سعادت‌ آباد

keyboard_arrow_up