فیزیوتراپی دیسک کمر در سعادت آباد

فیزیوتراپی دیسک کمر در سعادت آباد

فیزیوتراپی دیسک کمر در سعادت آباد

فیزیوتراپی به عنوان بهترین روش درمان غیر جراحی دیسک کمر شناخته می‌شود، بیرون‌زدگی دیسک کمر یکی از بیماری‌های جدی و شایع ستون فقرات است ، در این بیماری هسته‌ی ژلاتینی مانند درون دیسک بین مهره‌ای به دلایلی همچین همچون آسیب دیدگی و یا پارگی دیسک کمر در نتیجه وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات به فضای بیرونی نشت پیدا کرده و سبب بروز علائم حسی ، عصبی و حرکتی در بیمار می شود.

بیرون زدگی دیسک کمر ممکن است به طور تدریجی و در طی روند افزایش سن رخ داده و یا ممکن است به طور ناگهانی و به دلیل وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات به دلایلی همچون بلند کردن اجسام سنگین رخ دهد، به همین جهت افرادی که مشاغل سنگین دارند و یا ورزشکاران رشته‌هایی همچون وزنه‌برداری در معرض خطر بالای ابتلا به بیرون زدگی دیسک کمر قرار دارند.

فیزیوتراپی دیسک کمر به روش های مختلفی می تواند به بیماران مبتلا به این عارضه کمک کند تا درد آن ها کاهش یافته و بتوانند با مشکلات کمتری به انجام فعالیت های شان بپردازند، متخصصان فیزیوتراپی دیسک کمر در سعادت آباد با توجه به شدت بیرون زدگی دیسک و محل دیسک بیرون زده و آسیب دیده و نتایج تست های تشخیصی همچون رادیوگرافی ، سی تی اسکن و ام آر آی از موثرترین راههای فیزیوتراپی دیسک کمر برای کمک به کاهش مشکلات بیماران بهره می‌برند.

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

  • احساس درد و ناراحتی در ناحیه دیسک بیرون زده
  • التهاب ستون فقرات در ناحیه دیسک بیرون زده
  • اختلال در عملکرد حرکتی
  • محدود شدن دامنه حرکات ستون فقرات
  • بروز علائم حسی حسی و عصبی همچون گزگز کردن و بی حسی اندام ها که ناشی از وارد شدن فشار بر ریشه‌های عصبی نخاعی است.

دلایل و عوامل خطر

افزایش سن ریسک بروز آسیب های اسکلتی از جمله آسیب های دیسک بین مهره ای را افزایش می دهد با افزایش سن از رطوبت دیسکها کاسته شده و دیسک ها آسیب پذیر می شوند به همین دلیل شیوع بیرون‌زدگی دیسک کمر در افراد میانسال و سالمند نسبت به افراد جوان بیشتر است.

وارد شدن فشار شدید و ناگهانی به دلایلی همچون بلند کردن وزنه‌های سنگین سبب وارد شد سبب وارد شدن فشار بیش از حد در ستون مهره ها و دیسک شده و خطر آسیب دیسک بین مهره ای را به همراه دارد.

عدم رعایت شیوه مناسب هنگام بلند کردن اجسام سنگین از روی زمین نیز فشار زیادی به ستون مهره ها وارد کرده و می تواند در بروز این آسیب نقش داشته باشد.

ضعف عضلات ستون فقرات و عضلات شکم نیز میتوانند خطر بروز این آسیب را افزایش دهند.

اضافه وزن و بارداری نیز سبب وارد شدن فشار غیر طبیعی بر ستون مهره ها شده و خطر بروز مشکلات اسکلتی همچون بیرون زدگی دیسک کمر و در پی آن کمردردهای مزمن را افزایش می دهند.

اختلالات هورمونی نیز از جمله عواملی هستند که می‌توانند خطر بروز این آسیب را افزایش دهند.

فیزیوتراپی دیسک کمر در سعادت‌ آباد

همانطور که گفته شد فیزیوتراپی به عنوان بهترین روش در درمان غیر جراحی دیسک کمر شناخته می شود.

متخصصان فیزیوتراپی دیسک کمر در کلینیک فیزیوتراپی سعادت‌ آباد با توجه به شرایط بیمار و علائمی که برای وی ایجاد شده از روشها و متدهای مختلفی برای کمک به تخفیف علائم دیسک کمر ، درمان آن و همچنین جلوگیری از پیشرفت علائم بهره می‌برند.

لیزر درمانی با لیزر پرتوان یکی از روش های موثر در تسکین دردهای حاد و مزمن است که به تسکین علائم دیسک کمر نیز کمک زیادی می کند لیزر پرتوان همچنین سبب افزایش گردش خون و در نتیجه افزایش انرژی و اکسیژن در دسترس سلول ها برای ترمیم و رشد می شود.

تکنیک های درمان دستی یا همان منوال تراپی که توسط دستان فیزیوتراپیست بر روی مفاصل و ستون فقرات بیمار اعمان می‌شود از جمله موثرترین راهکارهای فیزیوتراپی دیسک کمر هستند فیزیوتراپیست با آگاهی کامل از آناتومی ستون فقرات از تکنیک‌های درمان دستی برای کمک به بیمار بهره می برد.

تمرینات ورزشی شامل تمرینات تقویتی با هدف تقویت عضلات کمر و تمرینات کششی با هدف افزایش انعطاف پذیری نیز در برنامه درمانی فیزیوتراپی دیسک کمر حائز اهمیت بالایی می باشند.

سایر روش های درمانی

استراحت و کاهش سطح فعالیت برای جلوگیری از تشدید علائم در مبتلایان به دیسک کمر از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صورتی که بیمار دچار اضافه وزن است ضروری اسب روش های مناسب وزن خود را کاهش دهد.

قرار دادن کمپرس گرم بر روی محل دردناک به تسکین علائم کمک می کند.

استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی همچون ایبوپروفن و ناپروکسن و در صورت درد شدید و ناتوان کننده تزریق داروهای استروئیدی برای کمک به کاهش درد و التهاب توسط پزشکان توصیه می‌شوند.

جراحی دیسک کمر نیز در صورت عدم بهبود شرایط بیمار پس از چند ماه با روش‌های غیرجراحی و یا در صورت بروز عوارضی همچون بی اختیاری ادرار و مدفوع و ضعف پیشرونده پاها باید انجام بگیرد، پس از جراحی نیز فیزیوتراپی برای کمک به تسریع روند بهبودی کاهش عوارض جراحی توصیه می شود.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در سعادت‌ آباد – فیزیوتراپی در زعفرانیه – فیزیوتراپی در بلوار دریا – فیزیوتراپی در میدان کاج – فیزیوتراپی در کوی فراز – فیزیوتراپی دیسک کمر در سعادت آباد

keyboard_arrow_up