فیزیوتراپی دیسک کمر موثرترین روش درمان غیرجراحی دیسک کمر است که در بسیاری از مبتلایان موثر واقع شده و نیاز به انجام اعمال جراحی را از بین می برد.

فیزیوتراپیست برای کمک به درمان دیسک کمر ترکیبی از روش ها و مدالیته های مخناف همچون لیزر پرتوان ، تکنیک های منوال تراپی یا همان درمان دستی ، تمرینات ورزشی و گرما و سرما را بکار می برد.

بیرون زدگی دیسک کمر یکی از مشکلات شایع و در عین حال جدی ستون مهره ها است که به دلیل آسیب و پارگی قسمتی از دیسک و خروج ماده میانی و ژلاتینی مانند درون دیسک رخ می دهد ، در این وضعیت ماده داخل دیسک سبب وارد شدن فشار به ریشه های عصبی نخاعی که از آن محل عبور می کنند شده و سبب بروز علائمی همچون درد و اختلالات حرکتی می شود ، این ماده همچنین سبب ایجاد واکنش های التهابی در آن محل می شود که خود عاملی در تشدید مشکلات بیمار است.

دلایل و عوامل خطر

افزایش سن: با افزایش سن، دیسک‌های ستون فقرات محتوای آب و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و بیشتر مستعد برآمدگی یا فتق می‌شوند.

تغییرات دژنراتیو: ساییدگی و پارگی روی ستون فقرات در طول زمان می‌تواند منجر به تغییرات دژنراتیو در دیسک‌ها، مانند ضعیف شدن الیاف خارجی (آنولوس فیبروزوس) شود و آنها را مستعد بیرون زدگی کند.

تروما: صدمات ناگهانی یا ضربه به ستون فقرات، مانند سقوط یا تصادف، می تواند باعث فتق دیسک شود.

فشار مکرر: فعالیت ها یا مشاغلی که شامل حرکات مکرر خم شدن، بلند کردن یا چرخش هستند، می توانند فشار زیادی بر دیسک وارد کرده و به مرور زمان منجر به بیرون زدگی دیسک شوند.

ژنتیک: برخی از افراد ممکن است استعداد ژنتیکی برای مشکلات دیسک، از جمله انحطاط دیسک و فتق داشته باشند.

چاقی: اضافه وزن می تواند فشار بیشتری بر ستون فقرات وارد کند و به تحلیل رفتن دیسک و فتق کمک کند.

وضعیت نامناسب: وضعیت نامناسب در هنگام نشستن، ایستادن یا بلند کردن بدن می تواند به ستون فقرات فشار وارد کند و خطر بیرون زدگی دیسک را افزایش دهد.

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می‌تواند جریان خون دیسک‌ها را مختل کند، توانایی بهبودی دیسک‌ها را کاهش داده و خطر انحطاط و فتق را افزایش می‌دهد.

عوامل شغلی: کارهایی که شامل بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن یا نشستن طولانی مدت می شود ممکن است خطر بیرون زدگی دیسک را افزایش دهد.

عضلات ضعیف: عضلات مرکزی ضعیف یا عضلات حمایت کننده از ستون فقرات می توانند حمایت کافی را ارائه ندهند و احتمال مشکلات دیسک را افزایش دهند.

فیزیوتراپی دیسک

فیزیوتراپی دیسک کمر

خوشبختانه درمان دیسک کمر در اغلب موارد با روش های غیر جراحی از جمله فیزیوتراپی و ورزش درمانی می‌باشد ، اگرچه در موارد خاص و پیشروی بیش از حد دیسک انجام جراحی ضروری بنظر می رسد.

ورزش های مخصوص دیسک کمر شامل تمریناتی خاص برای کاهش فشار عصبی ، درد و سایر علائم و عوارض ایجاد شده برای بیمار است که توسط فیزیوتراپیست برای بیمار تنظیم می شود.

آموزش نحوه صحیح قرار گرفتن بدن در حین انجام فعالیت های و حتی زمان خواب و نشست و برخاست نیز یکی از کارهایی است که فیزیوتراپیست برای درمان دیسک کمر و جلوگیری از پیشرفت آن انجام می دهد.

بیمار مبتلا به دیسک کمر باید بداند که قبل از انجام هرگونه و ورزشی لازم است تا با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کند تا امکان بروز هرگونه عارضه ای به حداقل برسد.

متدها و مدالیته های فیزیوتراپی دیسک کمر

لیزر پرتوان 

لیزر پرتوان به عنوان یکی از مدالیته های موثر ، پرکاربرد و غیرتهاجمی در فیزیوتراپی شناخته می شود. درمان با لیزر پرتوان میزان انرژی در دسترس سلول ها برای سوخت و ساز و ترمیم خود را افزایش داده و از این طریق به روند بهبودی کمک می کند.

الکتروتراپی

الکتروتراپی یکی از مدالیته های درمانی پرکابرد در فیزیوتراپی است که در درمان بسیاری از بیماری‌ ها و مشکلات سیستم اسکلتی _ عضلانی به کار می رود ، در دستگاه های الکتروتراپی از امواج صوتی، امواج الکترومغناطیسی و جریان الکتریکی برای تحریک اعصاب و عضلات و کمک به درمان مشکلات بیماران استفاده می شود

منوال تراپی

درمان دستی دیسک کمر یکی از روش های موثر فیزیوتراپیست دیسک کمر است که توسط دستان فیزیوتراپیست بر روی ستون مهره ها اعمال می شود.

فیزیوتراپیست در این روش با حرکت دادن و جااندازی مفاصل یا بافت های نرم و همچنین کشش عضلات و مفاصل و ماساژ عمقی بافت های نرم به روند درمان دیسک کمر کمک می کند.

تمرین درمانی

تمرین درمانی نیز یکی از اصول مهم فیزیوتراپی در درمان آسیب های اسکلتی از جمله بیرون زدگی و آسیب دیسک است.

تمرینات فیزیوتراپی دیسک شامل تمرینات کششی و تقویتی می شود ، تمرینات کششی با هدف افزایش انعطاف پذیری و بهبود توانایی های حرکتی ستن فقرات توصیه می شود.

تمرینات تقویتی نیز با تقویت عضلات شکم و کمر به حمایت از ستون فقرات در برابر آسیب ها کمک می کند.

انجام تمرینات فیزیوتراپی سبب کاهش فشار بر عصب ‌های تحریک شده در کمر شده و درد و سایر مشکلات ایجاد شده برای بیمار را به حداقل می رساند.

موجب افزایش دامنه حرکتی، تسریع روند بهبودی و کاهش و از بین بردن درد از مهم ترین اهداف برنامه تمرین درمانی است.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد خدمات فیزیوتراپی در منزل را نیز برای آن دسته از عزیزانی که امکان مراجعه حضوری به کلینیک های فیزیوتراپی را ندارند ، ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دیسک کمر – درمان دیسک کمر بدون جراحی – درمان دیسک کمر با ورزش – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی سعادت آباد

keyboard_arrow_up