فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل برای کمک به تسریع بهبودی و بازیابی قدرت و تحرک مفصل ضروری است و به تطابق هرچه سریع تر بیمار با پروتز مصنوعی کمک زیادی خواهد کرد.

به گفته محققان افرادی که تحت عمل تعویض مفصل ران یا زانو قرار می‌گیرند، باید در همان روز عمل یا ظرف ۲۴ ساعت توانبخشی را شروع کنند. هر چه زودتر شروع شود، نتیجه بهتری خواهد داشت.

اما در حالی که برای سلامت جسمی و روانی شما مهم است که به روال عادی خود بازگردید، بسیار مهم است که مسیر بازگشت به تحرک را با دقت مدیریت کنید و با کمک درمانگران واجد شرایط، خطر دررفتگی مفصل جدید خود را کاهش دهید و به حداکثر برسانید. 

فیزیوتراپیست های ما در مرکز فیزیوتراپی سعادت آباد آماده ارائه مشاوره در مورد مدیریت فعالیت های روزانه شما پس از جراحی، از روز عمل شما هستند. 

 بهبودی شما به سلامت عمومی و تناسب اندام و نوع جراحی که انجام داده اید بستگی دارد. ما برنامه‌های بهبودی سریع یا جراحی روزانه را اجرا می‌کنیم که می‌توانید چند ساعت پس از جراحی روی پاهای خود باشید و راه بروید.

توصیه می‌کنیم تا زمانی که بتوانید با اطمینان بیشتری راه بروید و سطوح و شیب‌های مختلف را مدیریت کنید، از دو عصا یا واکر برای راه رفتن استفاده کنید.

فیزیوتراپیست به شما خواهد گفت که چه مقدار وزن را از طریق مفصل ران یا زانو جدید خود وارد کنید.

فیزیوتراپیست با استفاده از یک سری تمرینات به بیماران کمک می کند تا قدرت و تحرک را در لگن یا زانوی خود بازیابی کنند.

فیزیوتراپیست به شما خواهد گفت که کدام تمرینات را در شش هفته اول پس از عمل انجام دهید. آنها همچنین در مورد رفت و آمد در خانه به شما توصیه می کنند. این شامل نحوه داخل و خارج شدن از رختخواب، لباس پوشیدن، نشستن و بلند شدن و بالا و پایین رفتن از پله ها می شود.

بین شش هفته تا سه ماه پس از جراحی تعویض مفصل، می توانید ورزش های ملایم مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری را افزایش دهید. متخصصان فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل همچنین ممکن است آب درمانی را توصیه کنند زیرا دامنه حرکتی شما ممکن است در آب بهتر از خشکی باشد.

سه ماه پس از عمل، فیزیوتراپیست پیشرفت شما را ارزیابی می کند و در مورد یک برنامه ورزشی منظم با شما صحبت می کند. آنها همچنین ممکن است تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی سالم یا ترک سیگار را توصیه کنند.

اگر قصد بازگشت به یک ورزش یا فعالیت خاص را دارید، فیزیوتراپیست شما در راهنمایی شما از طریق بهترین تمرینات برای شما، دفعات و شدت تمرینات و شرکت به روشی مرحله‌ای و ایمن برای جلوگیری از آسیب مجدد یا تشدید غیرضروری، حیاتی خواهد بود. فیزیوتراپیست ممکن است فعالیت های کم فشار مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه ورزشی ثابت را برای شروع توصیه کنند.

شما باید حداقل تا شش ماه پس از عمل از ورزش‌های پر فشار مانند دویدن، پریدن، تنیس یا فوتبال اجتناب کنید.

در صورت احساس درد شدید، باید بلافاصله ورزش را متوقف کنید و با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

فواید فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل

  • کاهش درد و دیگر عوارض پس از جراحی
  • بهبودی سریع تر پس از جراحی
  • جلوگیری از ایجاد بافت اسکار در محل جراحی
  • بهبود دامنه حرکتی مفصل زانو
  • بهبود قدرت عضلات اطراف زانو
  • کاهش عوارض جراحی
  • بازیابی توانایی های حرکتی پس از جراحی

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو – فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل لگن – فیزیوتراپی در سعادت آباد

 

keyboard_arrow_up