فیزیوتراپی پس از جراحی ستون فقرات

فیزیوتراپی پس از جراحی ستون فقرات

فیزیوتراپی پس از جراحی ستون فقرات برای کمک به کاهش درد و دگر عوارض جراحی و بازیابی قدرت عضلات کمر و بهبود دامنه حرکتی از دست رفته از اهمیت زیادی برخوردار است.

اگر از کمردرد رنج می‌برید و برای جراحی آماده می‌شوید، دریافت فیزیوتراپی بعد از جراحی کمر یک جزء حیاتی در بهبودی شما است. در مرکز فیزیوتراپی در سعادت آباد تیم فیزیوتراپی ما می تواند یک برنامه درمانی برای فعال کردن شما تا حد امکان ایجاد کند تا هرچه سریع تر به فعالیت های سابق خود بازگردید.

فیزیوتراپی پس از جراحی ستون فقرات

پاسخ کوتاه بله است. با فیزیوتراپی پس از جراحی کمر درد کمتر و تحرک بهتری خواهید داشت. اگرچه پس از جراحی کمر تا حدودی از درد تسکین خواهید یافت، ممکن است باور داشته باشید که جراحی به تنهایی کافی است. با این حال، ستون فقرات و عضلات اطراف آن پیچیده هستند و نیاز به توجه پس از جراحی دارد. مطالعاتی که در ارتباط با فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر انجام شده نشان می‌دهد که تجربه بیماران تا حد زیادی درد را کاهش می‌دهد و عملکرد ستون فقرات را بهبود می‌بخشد.

اهداف فیزیوتراپی پس از جراحی ستون فقرات

اولین اهداف فیزیوتراپی پس از جراحی کمر، کمک به مدیریت درد و محدود کردن هرگونه التهابی است که ممکن است تجربه کنید. به حداقل رساندن اسپاسم عضلات نیز مهم است. فیزیوتراپیست شما تمریناتی را به شما نشان می دهد که عضلات کنترل کننده و تثبیت کننده کمر را تقویت می کند. کاهش درد و بازگرداندن دامنه کامل حرکت برای اینکه بتوانید دوباره کاملاً فعال باشید، اهداف بلند مدت فیزیوتراپی پس از جراحی کمر شما هستند.

شما باید چند روز پس از جراحی با فیزیوتراپیست خود ملاقات کنید. فیزیوتراپیست شما احتمالاً شما را ترغیب می کند که در اسرع وقت، پس از بهبودی محل جراحی، درمان را شروع کنید. در واقع، پس از جراحی، پزشک از شما می خواهد که فوراً از رختخواب خارج شوید. هرچه زودتر شروع به حرکت کنید و سپس ورزش کنید، پروسه توانبخشی و بهبودی شما سریع تر طی خواهد شد.پس از شروع فیزیوتراپی، از شما انتظار می رود که شروع به انجام حرکات اولیه کنید. با پیشرفت، پیچیدگی و وزن در تمرینات خود را افزایش خواهید داد. 

جلسات فیزیوتراپی پس از جراحی ستون فقرات چگونه است؟

ابتدا یک ارزیابی کامل دریافت خواهید کرد و سپس درمان را شروع خواهید کرد که ترکیبی از تمرینات کششی و تقویتی همراه با مدالیته ها خواهد بود:

ارزیابی

فیزیوتراپیست شما اطلاعاتی را در مورد بهترین راه درمان شما از طریق ارزیابی چند رویکردی جمع آوری می کند. به طور خاص، ارزیابی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تاریخچه پزشکی
فیزیوتراپ شما در مورد میزان درد، نحوه وقوع آسیب و جراحی شما با شما صحبت خواهد کرد.

ارزیابی وضعیتی
فیزیوتراپیست شما وضعیت شما را با معاینه ستون فقرات هنگام نشستن، ایستادن و حرکت بررسی می کند.

دامنه حرکت
با استفاده از دستگاهی به نام گونیا، درمانگر شما می‌تواند دامنه شروع حرکت شما را اندازه‌گیری کند تا پیشرفت شما را در حین انجام برنامه درمانی پیگیری کند.

اندازه گیری قدرت
قدرت عضلات شکم، لگن، پشت و ران شما اندازه گیری می شود تا مشخص شود که با چه تمرینات و وزنه هایی شروع کنید.

تست های انعطاف پذیری
ممکن است قبل و بعد از عمل جراحی، در عضلات و مفاصل خود دچار سفتی شوید. به ویژه، عصب سیاتیک اغلب به خصوص سفت است. فیزیوتراپیست شما را آزمایش می کند تا ببیند چقدر در عضلات همسترینگ، چهارسر ران و ساق پا انعطاف پذیر هستید.

ارزیابی بافت اسکار
پس از جراحی، برش شما ممکن است دارای بافت اسکار باشد. فیزیوتراپ شما مطمئن خواهد بود که بافت با حرکت تداخلی نخواهد داشت.

ارزیابی عملکردی
عملکرد کلی شما پس از جراحی ارزیابی می شود. فیزیوتراپیست شما می بیند که چه حرکاتی را می توانید برای کار یا فعالیت های خود انجام دهید.

شروع جلسات فیزیوتراپی پس از جراحی ستون فقرات

فیزیوتراپی شما بر اساس نتایج ارزیابی شما متناسب با شرایط شما در نظر گرفته می شود. فیزیوتراپیست ها دانش عمیقی در مورد سیستم اسکلتی ـ عضلانی و بهترین روش درمان شما پس از جراحی دارند. در اینجا انواع مختلفی از درمان تجویز می شود:

کشش
بلافاصله پس از جراحی، برای جلوگیری از ایجاد چسبندگی یا ایجاد زخم، کشش را شروع خواهید کرد. به طور خاص، شما روی کشش عضلات چهارسر ران و همسترینگ خود کار خواهید کرد.

راهکارهای تسکین دهنده درد
همراه با تمرینات کششی و تقویتی، ممکن است مدالیته های فیزیکی دریافت کنید که می تواند درد ناشی از جراحی را کاهش دهد. روش ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تحریک الکتریکی TENS
  • سوزن خشک
  • گرما درمانی
  • ماساژ و درمان دستی

فیزیوتراپیست شما همچنین با شما کار خواهد کرد و به شما یاد می دهد که چگونه به درستی حرکت کنید تا بتوانید از آسیب های بعدی به کمر خود جلوگیری کنید. در حالی که درمان فیزیوتراپی شما ممکن است چهار تا شش هفته طول بکشد، بهبودی شما ممکن است تا چهار ماه طول بکشد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی پس از جراحی ستون فقرات – فیزیوتراپی دیسک کمر – بهترین درمان دیسک کمر – دلایل جراحی ستون فقرات

keyboard_arrow_up