مشکلات ستون فقرات کمری

مشکلات ستون فقرات کمری

مشکلات ستون فقرات کمری که سبب انتشار درد به پاها می شوند کدامند؟

آیا تا به حال درد انتشاری در پاهای خود را تجربه کرده اید که چیزی شبیه شوک الکتریکی را احساس کنید؟ یا بی حسی ناگهانی یا احساس سوزن سوزن شدن در پاهای خود داشته اید که نمی توانید توضیح دهید؟

اینها علائم غیرمعمولی نیستند که به دلایل مختلف ممکن است در افراد جوان و مسن رخ دهند. برای برخی، آنها فقط یک مزاحمت هستند که در نهایت از بین خواهند رفت. با این حال، گاهی اوقات درد می تواند مزمن و طاقت فرسا باشد. آنها می توانند بر توانایی فرد در راه رفتن، خوابیدن یا شرکت در فعالیت های روزمره تأثیر بگذارند.

در حالی که علت درد می تواند از پاها منشاء بگیرد، اغلب با مشکلات ستون فقرات کمری مرتبط است. این شامل پنج مهره است که بین لگن و قفسه سینه قرار دارند. مهره ها استخوان هایی هستند که ستون فقرات را تشکیل می دهند.

ستون فقرات کمری بخشی از ستون مهره ها است. تا حد زیادی مسئول حمایت از بالاتنه و نگه داشتن شما در حالت ایستاده است. پنج مهره به عنوان L1 در بالا مشخص شده و به سمت پایین به سمت L5 در پایین حرکت می کند

موقعیت این مهره‌ها گاهی اوقات ممکن است به دلیل آسیب یا بیماری پیشرونده تغییر کند. این تغییرات می تواند بر اعصاب و بافت همبند مجاور تأثیر بگذارد و باعث درد یا ضعف شود.

درد انتشار به پاها اغلب زمانی رخ می دهد که مهره کمری به طور ناگهانی جابجا می شود. این فشار غیرطبیعی بر روی عصب وارد می‌کند و باعث می‌شود که آن را نادرست فعال کند. 

مشکلات ستون فقرات کمری

تنگی کانال نخاعی
زوال ناشی از سن یکی از دلایل اصلی تنگی کانال نخاعی است. تجزیه تدریجی غضروف و بافت می تواند باعث باریک شدن سوراخ نخاعی شود که فضای موجود برای اعصاب است. به این وضعیت تنگی کانال نخاعی می گویند و می تواند ریشه عصب نخاعی را تحت فشار قرار دهد. شرایط همزمان مانند استئوآرتریت می تواند این بیماری را تشدید کند. تنگی کانال نخاعی کمری علاوه بر ایجاد کمردرد می تواند سبب انتشار درد به پاها شود.

آسیب دیدگی ستون فقرات
آسیب می تواند بر یکپارچگی ستون فقرات تأثیر بگذارد. در حالی که درد ساق پا ممکن است موقتی باشد، گاهی اوقات ممکن است ادامه یابد و حتی ممکن است برای برخی افراد دائمی شود.آسیب ستون فقرات کمری که باعث فشردگی شدید عصب می شود می تواند باعث شود: 

  • از دست دادن کنترل مثانه و روده
  • کاهش عملکرد جنسی

فتق دیسک
دیسک یک بالشتک گرد لاستیکی مانند است که بین مهره های شما قرار می گیرد. پارگی در قسمت لاستیکی بیرونی دیسک باعث می شود که بخشی از قسمت داخلی ژله مانند دیسک بین مهره ای به بیرون برآمده شود. بیشتر فتق های دیسک در پایین ستون فقرات در دیسک های L4/5 و/یا L5/S1 رخ می دهد.

این بیماری ممکن است همیشه علائم ایجاد نکند، اما علائم می تواند شامل کمردرد، بی حسی، گزگز و ضعف عمومی در پاها باشد. تشعشع درد شایع است و به طور معمول تنها یک طرف بدن، به طور کلی اندام تحتانی یا باسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

سیاتیک
سیاتیک یکی از شایع ترین مشکلات ستون فقرات کمری است که به عنوان دردی که از ناحیه کمر به پایین ساق پا منتشر می شود، تعریف می‌شود. سیاتیک زمانی رخ می دهد که ریشه های عصبی تشکیل دهنده عصب سیاتیک، L4، L5، S1، S2 و S3 گیر کرده و باعث درد در ساق پا می شود.

سیاتیک می تواند در اثر هر شرایطی از جمله لغزش دیسک، آسیب، تنگی کانال نخاعی و عفونت ایجاد شود. بارداری همچنین می تواند باعث درد سیاتیک شود زیرا جنین به عصب فشار می آورد.

 

keyboard_arrow_up