گردن درد

گردن درد

گردن درد یکی از دردهای رایج سیستم اسکلتی بدن انسان است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود آن را تجربه کرده اند و به دلایل مختلفی رخ می دهد.

در اغلب موارد این آسیب ناشی از کشیدگی ماهیچه ها یا پیچ خوردگی بافت نرم (رباط ها ، تاندون ها) است ، اما همچنین می تواند در اثر نیروی ناگهانی (شلاقی) ایجاد شود.

این دردها معمولا اغلب با گذشت زمان و مراقبت های غیر جراحی مانند استراحت ، دارو و ورزش بهبود می یابد. اما در صورتی که درد گردن ادامه یابد یا بدتر شود ، اغلب شرایط خاصی وجود دارد که نیاز به درمان های پیشرفته تر همچون فیزیوتراپی ، ترزیق استروئیدها و جراحی دارد.

ستون فقرات گردنی یک شبکه هماهنگ از اعصاب ، استخوان ها ، مفاصل و ماهیچه ها است که آسیب هریک از این اجزا می تواند منجر به بروز آسیب در گردن و درد گردن شود.

مشکلات متعددی وجود دارد که باعث ایجاد درد در گردن می شود. تحریک در مسیرهای عصبی در گردن می تواند باعث درد در شانه ، سر ، بازو و یا دست شود. علاوه بر این ، تحریک نخاع می تواند باعث درد در دست ها و سایر نواحی زیر گردن شود.

درد گردن معمولاً ظرف چند روز یا چند هفته برطرف می شود ، اما دردی که ماه ها ادامه داشته باشد می تواند نشانه ای از علت پزشکی زمینه ای باشد که باید برطرف شود. در برخی موارد ، ممکن است مداخله زودهنگام برای بهترین نتیجه لازم باشد.

رباط ها ، ماهیچه ها و تاندون ها به تثبیت و حرکت ستون فقرات گردنی کمک می کنند. شایع ترین علت درد زمانی رخ می دهد که یکی از این بافت های نرم در اثر استفاده بیش از حد یا افزایش بیش از حد دچار کشیدگی یا پیچ خوردگی شود. این نوع آسیب معمولاً در عرض یک یا دو هفته بهبود می یابد.

ریشه های عصبی از نخاع امتداد می یابد و از طریق سوراخ بین مهره ای (شکاف در استخوان ها) واقع در طرف چپ و راست ستون فقرات خارج می شود.

مشکلات مختلف در ستون فقرات گردنی می تواند ریشه عصبی یا نخاع را تحریک کند و باعث گردن درد طولانی مدت و یا نقص عصبی شود. برخی از مثالها شامل دیسک تخریب شده ای است که به عصب فشار می آورد یا خار استخوانی روی مفاصل رخ می دهد که به عصب دست می زند.

گردن درد می تواند از خفیف بودن و نادیده گرفتن آن گرفته تا طاقت فرسا و مداخله در فعالیت های روزمره مانند توانایی لباس پوشیدن ، تمرکز یا خوابیدن متغیر باشد. گاهی اوقات گردن درد می تواند منجر به سفت شدن گردن و کاهش دامنه حرکتی شود.

انواع گردن درد

  • حاد. دردی که کمتر از ۴ هفته طول بکشد.
  • تحت حاد دردی که ۴ تا ۱۲ هفته طول می کشد.
  • مزمن. دردی که ۳ ماه یا بیشتر طول بکشد.

درد گردن ممکن است شدید باشد و در یک نقطه قرار گیرد ، یا ممکن است شدیدتر احساس نشود ، اما در یک ناحیه وسیع تر گسترش یابد. گاهی اوقات درد به سر منتقل می شود یا همراه با سردرد است. در موارد دیگر می تواند با اسپاسم عضلانی در گردن ، قسمت فوقانی کمر یا اطراف تیغه شانه همراه باشد. به ندرت ، درد یا سوزن سوزن شدن ممکن است به شانه ، بازو و/یا دست سرایت کند.

هنگامی که درد پس از چند روز یا چند هفته بهبود نیافت ، احتمالاً برای تسکین علائم به برخی از درمان ها یا راهنمایی های پزشکی نیاز است. دریافت تشخیص پزشکی دقیق برای علت درد می تواند به تنظیم یک برنامه درمانی موثرتر کمک کند.

 

کلمات مرتبط :

درمان گردن درد – فیزیوتراپی گردن – فیزیوتراپی دیسک گردن – دلایل دیسک گردن – فیزیوتراپی در سعادت‌ آباد

keyboard_arrow_up