فیزیوتراپی فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی فتق دیسک کمر به عنوان یکی از موثرترین روش های درمان غیرجراحی بیرون زدگی دیسک کمر شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد با استفاده از بروزترین متدها و پیشرفته ترین تجهیزات فیزیوتراپی به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

فیزیوتراپی حتی در مواردی که فرد نیازمند جراحی برای درمان دیسک کمر است برای توانبخشی و تسریع بهبودی ضروری است و عوارض ناشی از جراحی را به حداقل می رساند.

بیرون زدگی دیسک کمر یکی از مهم ترین مشکلات و آسیب های ستون فقرات است که در اثر پارگی دیسک بین مهره ای رخ داده و معمولا در مهره های پایینی رخ می دهد.

فشار ناشی از دیسک بیرون زده بر روی اعصاب و ریشه های عصبی نخاعی که از آن ناحیه عبور می کنند موجب بروز علائم حسی ، عصبی و حرکتی در فرد مبتلا می شود و درد و علائم در مواردی بحدی شدید می شود که حتی ممکن است فرد را خانه نشین کند و موجب بروز اختلال جدی در زندگی فرد بیمار شود.

کمردرد یکی از رایج ترین علائم بیرون زدگی دیسک کمر است که مبتلایان از آن شکایت می کنند.

فیزیوتراپی فتق دیسک کمر در بسیاری از مبتلایان می تواند علائم بیماری را تخفیف داده و به کاهش مشکلات بیمار کمک کند ، فیزیوتراپی همچنین موجب بهبود عملکرد حرکتی بیمار می شود.

علائم این آسیب شایع با بسیاری دیگر از مشکلات ستون فقرات تا حد زیادی مشابه است به همین جهت پزشک علاوه بر معاینه فیزیکی و بررسی علائم بیمار از روش های تصویربرداری پزشکی همچون سی تی اسکن و ام آر آی نیز بهره می برد.

فیزیوتراپی فتق دیسک کمر

علائم دیسک کمر

  • احساس درد تیز و سوزشی در کمر که معمولا به دیگر اندام ها بخصوص پاها نیز منتشر می شود.
  • اختلال در عملکرد اندام های تحتانی 
  • ضعف ، بی حسی و گزگز کردن پاها
  • بی اختیاری ادرار و مدفوع در موارد شدید

چه عواملی در بروز فتق دیسک کمر نقش دارند؟

  • افزایش سن یکی از عواملی است که با فرسودگی تدریجی دیسک ها و افزایش خطر آسیب دیدگی آن ها و بروز مشکلاتی همچون بیرون زدگی دیسک کمر همراه است.
  • اضافه وزن زیاد بخصوص چاقی شکمی فشار زیادی به مهره ها وارد کرده و ریسک بیرون زدگی دیسک ها را افزایش می دهد.
  • بلند کردن و حمل اجسام سنگین یکی از عوامل مهم در بروز این آسیب بطور ناگهانی است.
  • انجام فعالیت های تکراری که به ستون فقرات فشار وارد می کنند مانند خم و راست شدن مکرر یا وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات به دلیل قرار گرفتن مکرر ستون فقرات در وضعیت تحت فشار
  • نشستن به مدت طولانی ( این مشکل در رانندگان و کارمندانی که مدت طولانی می نشینند نیز شیوع بالایی دارد)

فیزیوتراپی فتق دیسک کمر

همان طور که گفته شد فیزیوتراپی یکی از مهم ترین و اصلی ترین روش های درمان دیسک کمر است.

فیزیوتراپی نه تنها به تسکین درد کمک می کند بلکه شرایط حرکتی ستون فقرات را نیز بهبود بخشیده و از پیشرفت آسیب ایجاد شده نیز جلوگیری می کند.

فیزیوتراپی پس از جراحی نیز برای ریکاوری و بازگشت هرچه سریع تر بیمار به شرایط مطلوب ضروری است.

فیزیوتراپیست با ارائه توصیه هایی در زمینه نحوه صحیح انجام فعالیت ها با وجود فتق دیسک کمر به بیمار خواهد کرد که نقش مهمی در کاهش احساس درد در طی انجام فعالیت های روزمره فرد خواهد داشت.

فیزیوتراپی فتق دیسک کمر با استفاده از متدها و مدالیته های مختلفی به درمان این آسیب کمک می کند ، تکنیک های منوال تراپی و ماساژ ، الکتروتراپی ( تحریک الکتریکی عصب از پوست ) گرما و سرما درمانی ، شاک ویو تراپی ، لیزر تراپی با لیزر پرتوان و کششش دستی یا مکانیکی ستون فقرات از جمله راهکارهایی هستند که فیزیوتراپیست با استفاده از آن ها سعی در کمک به بیمار و تسکین علائم وی خواهد کرد.

فیزیوتراپیست علاوه بر راهکارهای بالا برنامه تمرینی خاصی را برای بیمار در نظر می گیرد و نحوه انجام تمرینات را به بیمار آموزش می دهد ، این برنامه تمرینی شامل تمرینات تقوبتی برای تقویت عضلات شکم و کمر و افزایش محافظت از دیسک آسیب دیده و تمرینات کششی برای افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات می باشد.

 

کلمات مرتبط :

کلینیک فیزیوتراپی در سعادت آباد – متخصص فیزیوتراپی در سعادت آباد – دکتر فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در بلوار دریا – کلینیک فیزیوتراپی در میدان کاج

keyboard_arrow_up