درد سیاتیک و درمان آن

درد سیاتیک

درد سیاتیک عارضه ای است که زمای که عصب سیاتیک به دلایلی همچون بیرون زدگی دیسک کمر یا لغزندگی و جابحایی مهره ها تحت فشار قرار بگیرد، رخ می دهد.

درد سیاتیک معمولا در یک طرف بدن ایجاد می‌شود و شدت آن ممکن است از درد خفیف تا درد شدید باشد و اغلب با علائم دیگری همچون بیحسی، احساس گزگز یا ضعف در پای تحت تأثیر این عارضه همراه است.

این عارضه ممکن است بحدی دردناک شود که سبب ناتوانی فرد در انجام روزمره و حتی خانه نشین شدن شود.

عصب سیاتیک عصبی بلند در بدن است که از قسمت های انتهایی ستون فقرات آغاز ، از داخل باسن عیور و به پشت پاها کشیده می شود.

بروز آسیب و فشردگی در هر قسمتی از عصب سیاتیک می تواند منجر به درد سیاتیک شود ، این عارضه با کمردرد و انتشار آن به باسن و پاها ( معمولا یک پا ) همراه است و در برخی موارد علائم حسی همچون سوزن سوزن شدن و بی حسی پاها نیز ممکن است رخ دهد.

فعالیت هایی مانند نشست و برخاست و حتی عطسه و سرفه نیز ممکن است برای بیمار دردناک باشند، در صورتی که استراحت سبب تسکین علائم می شود.

در صورتی که عاملی که سبب فشردگی عصب سیاتیک می شود تحت درمان قرار نگیرد می تواند منجر به پیشرفت بیماری و علائم شده و در مواردی حتی سبب بروز ضعف و فلج پاها و یا بی اختیاری در کنترل مثانه و روده شود.

علائم درد سیاتیک

 • کمردرد مزمن و ناتوان کننده
 • انتشار درد به باسن ، زانو و پاها
 • ضعف و بی حسی پاها
 • گزگز کردن پاها
 • اختلالات عملکردی
 • گرمی و یا سردی پاها به دلیل بروز اختلالات حسی

دلایل درد سیاتیک

 • بیرون زدگی دیسک کمر
 • تنگی کانال نخاعی
 • لغزش و جابجایی مهره ها
 • اسپاسم عضله پیریفورمیس ( عضله ای در لگن )
 • تومورهای ستون فقرات و نخاع
 • آسیب دیدگی مهره ها مانند شکستگی مهره ها

روش های درمان

برای درمان درد سیاتیک ابتدا باید عاملی که سبب وارد شدن فشار بر این عصب و بروز علائم سیاتیک برای بیمار شده تشخیص داده شود تا درمان ابتدا برای عامل زمینه ای انجام بگیرد چراکه با درمان عامل بوجود آورنده درد علائم سیاتیک نیز از بین می روند.

سی تی اسکن ، تصویربرداری اشعه ایکس و ام آر آی و استفاده از میلوگرافی بصورت تزریق دارو در اطراف نخاع و سپس عکس برداری از آن از جمله روش هایی هستند که برای تشخیص عامل درد سیاتیک مورد استفاده قرار می گیرند.

از آن جایی که فعالیت سبب وارد شدن فشار بر عصب سیاتیک و تشدید علائم بیمار می شود ، به بیمار مبتلا به این عارضه توصیه می شود تا برای جلوگیری از تشدید علائم میزان فعالیت های خود را کاهش داده و بیشتر استراحت کند.

قرار دادن کمپرس گرم بر روی محل دردناک می تواند به تسکین درد کمک کند.

برای تسکین درد ناشی از این عارضه استفاده از داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن موثر است ، در برخی موارد نیز ممکن است پزشک استفاده از داروهای شل کننده عضلانی را توصیه کند.

فیزیوتراپی سیاتیک یکی از روش های موثر در درمان این عارضه و عامل زمینه ای آن است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد با مدیریت دکتر ایمان کمالی حکیم می توانید از آن بهره مند شوید.

لیزر پرتوان ، تحریک الکتریکی ، تکنیک های منوال تراپی و مانیپولاسیون ، سوزن خشک و تمرینات ورزشی از مهم ترین متدهای فیزیوتراپی سیاتیک هستند.

در صورتی که عاملی که سبب فشردگی عصب سیاتیک و بروز درد سیاتیک شده با روش های غیرجراحی و فیزیوتراپی قابل درمان نباشد جراحی به عنوان آخرین راه درمانی انجام خواهد گرفت.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی سیاتیک – درمان درد سیاتیک – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی در سعادت آباد – دکتر فیزیوتراپی

keyboard_arrow_up