فتق دیسک گردن عارضه ای است که به دلیل بیرون زدگی قسمت میانی و ژلاتینی مانند درون دیسک بین مهره ای در ناحیه گردن رخ می دهد و با بروز درد در ناحیه گردن همراه است.

خروج قسمت میانی دیسک سبب وارد شدن فشار به اعصاب نخاعی در ناحیه گردن و بروز عوارضی همچون درد ، بی حسی و گزگز کردن دست ها و ناتوانی در حرکت دادن گردن می شود.

آزادسازی مواد شیمیایی در محل دیسک بیرون زده نیز سبب بروز التهاب در این ناحیه و تشدید درد بیمار می شود.

دیسک ها با خاصیت ارتجاعی نقش موثری در جذب شوک های وارده به ستون مهره ها داشته و از ستون مهره ها در برابر آسیب دیدگی محافظت می کنند.

علائم فتق دیسک گردن

  • احساس درد در گردن بطوری که مانع از حرکت دادن گردن ، خم کردن آن و چرخش آن به طرفین می شود.
  • خشکی و سفتی گردن که سبب محدود شدن دامنه حکرتی گردن می شود.
  • انتشار درد به شانه ها ، بازوها و دست ها
  • سوزن سوزن شدن و بی حسی اندام های فوقانی
  • فلج یا ضعف عضلات در اندام ها

دلایل و عوامل خطر

  • قرار گفتن گردن در وضعیت نامناسب و تحت فشار به مدت طولانی (این وضعیت در مشاغلی مانند کارمندان ، کاربران کامپیوتر ، خیاط ها و …. دیده می شود)
  • وارد شدن ضربه شدید به گردن که سبب آسیب یا پارگی دیسک گردن شود.
  • فعالیت های جسمی سنگین که با وارد شدن فشار زیادی به دیسک گردن همراهند.
  • افزایش سن و روند فرسایش تدریجی دیسک و در نتیجه آسیب دیدگی و پارگی آن

درمان فتق دیسک گردن

استراحت دادن به گردن با استفاده از گردن بند طبی یا آتل می تواند به تخفیف عوارض ایجاد شده و پیشگیری از تشدید آن ها کمک کند.

استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب نیز در تسکین درد بیمار موثرند و با نظر پزشک می توان آن ها را مورد استفاده قرار دارند.

فیزیوتراپی دیسک گردن موثرترین روش درمان غیرجراحی دیسک گردن است که تا حد زیادی می تواند مشکلات ایجاد شده برای بیمار را از بین برده و در بسیاری از مبتلایان نیاز به انجام جراحی را نیز از بین می برد.

فیزیوتراپیست برای درمان دیسک گردن علاوه بر ارائه تمرینات کششی و تقویتی گردن از مدالیته هایی همچون لیزر پرتوان نیز بهره می برد ، تکنیک های درمان دستی نیز که توسط دستان فیزیوتراپیست بر روی مهره های گردنی اعمال می شود از راهکارهای فیزیوتراپی در درمان این عارضه هستند. از آن جایی که انجام درمان دستی در مهره های گردنی از حساسیت بالایی برخوردار است و هرگوه خطایی می تواند منجر به بروز عوارض جبران ناپذیری برای بیمار شود نیازمند تبحر بالای فیزیوتراپیست در زمینه انجام تکنیک های درمان دستی ستون فقرات است.

انجام تمرینات ورزشی و کششی به کاهش درد و گرفتگی عضلات گردن کمک زیادی خواهد کرد ، این تمرینات باید بطور منظم و تحت نظر فیزیوتراپیست انجام شوند و بیمار از انجام هرگونه حرکتی بدون مشورت با فیزیوتراپیست خود باید اجتناب کند.

سوزن خشک نیز یکی از متدهای نوین فیزیوتراپی است که در درمان دیسک گردن و تخفیف علائم ایجاد شده برای بیمار موثر است ، این تکنیک درمانی سبب آزادسازی هورمون های ضددرد طبیعی در بدن شده و شرایط بیمار را بهبود می بخشد.

کاهش درد و سفتی عضلات گردن ، بهبود دامنه حرکات سر و گردن ، تقویت حرکات گردن و عضلات اطراف آن از مهم ترین فواید فیزیوتراپی در درمان فتق دیسک گردن هستند که در کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد به مراجعه کنندگان گرامی ارائه می شوند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دیسک گردن – فیزیوتراپی گردن – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در میدان کاج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up